Baza wiedzy

powrót

Krótkoterminowa psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniu

Podejście to zostało zapoczątkowane w latach osiedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych przez Steva de Shazera oraz Insoo Kim Berga.

Podejście psychoterapii skoncentrowanej na rozwiązaniu opiera się na przekonaniu, że jeśli chcemy, aby nasza przyszłość była dla nas dobra- możemy zacząć ją budować już teraz. Praca terapeutyczna skupia się na poszukiwaniu najbardziej optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której pacjent się znalazł, a nie na analizie problemu. Celem pracy w tym modelu jest odnalezienie przez pacjenta i utrwalenie w jej/jego życiu lepszego sposobu funkcjonowania - tak, aby życie było możliwie najlepsze i konstruktywne.

Pacjent w psychoterapii skoncentrowanej na rozwiązaniu jest traktowany jak osoba, która najlepiej zna swoje życie, jego możliwości i ograniczenia. Zakłada się, że tylko on/a wie najlepiej, czego potrzebuje oraz co pragnie osiągnąć. Perspektywa pracy terapeutycznej jest nakierowana na teraźniejszość i przyszłość. Doświadczenia z przeszłości są analizowane w kontekście poszukiwania mocnych stron i wyciągania cennych doświadczeń.

Najważniejsze założenia modelu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu można sprowadzić do tzw. filozofii centralnej:

  • jeśli coś się nie zepsuło - nie naprawiaj tego
  • jeśli coś działa - rób tego więcej
  • jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej; rób coś innego

Przykładowe pojęcia: możliwości, zasoby, cele, rozwiązania, dobra przyszłość.

O terapii: Krótkoterminowa psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniu jest terapią krótkoterminową. Terapeuta nie prognozuje czasu potrzebnego dla zbudowania rozwiązania– zakłada możliwość jak najszybszego osiągnięcia celów pacjenta. Terapeuta nie zajmuje się interpretowaniem lub objaśnianiem znaczenia lub powodów występowania określonych objawów czy problemów, lecz wspólnie z pacjentem szuka pomysłów i sposobów odnalezienia drogi do dobrego życia. Pacjent ocenia swoje postępy w terapii i decyduje o tym, kiedy chce zakończyć proces terapeutyczny. Nie ma wymaganego trybu spotkań- możliwe jest rozrzedzanie lub zagęszczanie ich częstotliwości zależnie od potrzeb i możliwości.

szukamterapeuty.pl © 2015 - 2019 Baza najlepszych psychologów i psychoterapeutów. Dzięki nam znajdziesz skuteczną pomoc.