Baza wiedzy

powrót

Bulimia, zaburzenia jedzenia

Bulimia psychiczna (żarłoczność psychiczna) ujawnia się w wieku młodzieńczym i dorosłym. Charakteryzuje się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne m in: wywoływanie wymiotów, głodówki, używanie środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne. Jest groźną chorobą zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Chory nie akceptuje samego siebie, nosi w sobie poczucie wstydu i winy, co z kolei napędza wilczy głód. Wywoływanie wymiotów zaburza gospodarkę wodną i elektrolitową organizmu, powoduje osłabienie kości, zębów, serca i układu pokarmowego. Soki żołądkowe drażnią przełyk, co może doprowadzić do silnych podrażnień i owrzodzenia.

Bulimia, podobnie jak inne zaburzenia odżywiania na tle psychicznym, zazwyczaj wiąże się z trudnym i długotrwałym procesem leczenia. Dzięki odpowiedniej terapii wielu chorym udaje się powrócić do zdrowia. Jeśli przypadek jest zaawansowany początkowo stosuje się leczenie farmakologiczne a następnie (lub równolegle) psychoterapię.

Symptomy bulimii to m.in:

  • przyjmowanie dużej, niekiedy olbrzymiej ilości pokarmu w krótkim czasie (napady obżerania mogą występować raz na kilka dni, mogą też być inicjowane kilka razy dziennie)
  • uporczywa koncentracja na jedzeniu i brak kontroli nad napadami obżarstwa
  • usilne przeciwdziałanie efektom tycia za pomocą m in: prowokowania wymiotów, głodowania, stosowania leków obniżających łaknienie, preparatów przeczyszczających, leków moczopędnych
  • balansowanie pomiędzy głodówkami i objadaniem się
  • samoocenianie siebie jako osoby otyłej
  • strach przed przytyciem
  • fizyczne objawy: zapach wymiocin, odciski bądź blizny na nadgarstkach, zły stan włosów i paznokci, przebarwienia na zębach, opuchnięte policzki
  • często w bulimii występują: zaniżona samoocena i poczucie własnej wartości, niestabilność emocjonalna (skłonność do depresji, impulsywność, zmienność nastrojów, ogólny niepokój), zawyżony krytycyzm względem siebie, duża zależność od oceny i opinii innych, mówienie o sobie z lekceważeniem, pogardą

szukamterapeuty.pl © 2015 - 2019 Baza najlepszych psychologów i psychoterapeutów. Dzięki nam znajdziesz skuteczną pomoc.