Baza wiedzy

powrót

Pracoholizm

Są osoby dla których praca stała się największą wartością, obsesją. Osoby te są tak pochłonięte swoją pracą zawodową, że nie znajdują czasu dla rodziny, na sen i odpoczynek.Pracoholizm jest to stan psychiczny charakteryzujący się przede wszystkim stałym, wewnętrznym przymusem (silną potrzebą) wykonywania pracy lub innych czynności z nią związanych (ponad to co jest wymagane, w czasie wolnym od pracy), przymusem myślenia o pracy oraz poczuciem dyskomfortu (złego samopoczucia) w sytuacjach, kiedy możliwość wykonywania pracy jest utrudniona (za dr med. Bohdan T. Woronowicz).

Czas poświęcany na wykonywanie jakichkolwiek innych czynności traktowany jest, przez osoby uzależnione od pracy, jako czas stracony. Dni wolne od pracy wyzwalają poczucie dyskomfortu, a nawet cierpienia, co można nazwać swoistym zespołem abstynencyjnym. W "wolnym czasie" (podczas rozmów z bliskimi, oglądania telewizji czy wykonywania różnych czynności domowych) zdarzają się natrętne myśli dotyczące obowiązków zawodowych. Czasami zaangażowanie w pracę może nawet doprowadzić do śmierci, z wykończenia, stresu, wyczerpania.

szukamterapeuty.pl © 2015 - 2019 Baza najlepszych psychologów i psychoterapeutów. Dzięki nam znajdziesz skuteczną pomoc.