Baza wiedzy

powrót

Czy psychoterapia pomaga

Psychoterapia jest efektywna. Wskazują na to jednoznacznie prowadzone od kilkudziesięciu lat badania (L. Grzesiuk, 2006, Psychoterapia. Badania i szkolenie. Warszawa: ENETEIA, Wydawnictwo Psychologii i Kultury).

Powodzenie psychoterapii zależy w dużym stopniu od pacjenta, od jego motywacji i gotowości do wprowadzenia zmian we własnym sposobie przeżywania, myślenia i reagowania.

Większe korzyści z psychoterapii odniosą osoby, które wierzą, że posiadają wpływ na własne zachowanie i które potrafią mówić o swoich przeżyciach, a także te, które wierzą w skuteczność psychoterapii.

Badania naukowe dowodzą, że zarówno psychoterapia, jak i leczenie farmakologiczne (przyjmowanie lekarstw) powodują w mózgu takie same zmiany, wskazujące na poprawę stanu psychicznego. Psychoterapia co prawda działa wolniej niż tabletka, jednak udowodniono, że pozytywne efekty, jakie uda się osiągnąć są trwałe.

szukamterapeuty.pl © 2015 - 2019 Baza najlepszych psychologów i psychoterapeutów. Dzięki nam znajdziesz skuteczną pomoc.