Baza wiedzy

powrót

Czego się spodziewać na pierwszej wizycie

Pierwszemu spotkaniu z psychoterapeutą zwykle towarzyszą silne emocje. Trudno jest sobie wyobrazić, że "obcemu człowiekowi" będzie się opowiadało o najbardziej bolesnych i często skrywanych przed innymi obszarach swojego życia. Mogą się też pojawić obawy przed oceną ze strony terapeuty i wyobrażenia, że "zostanie się przez niego prześwietlonym".

Na spotkanie z psychoterapeutą nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Terapeuta zapyta o powody, dla których pacjent zgłasza się na psychoterapię. Ważne, by przekazać terapeucie czego dotyczy problem oraz być otwartym na rozmowę z nim.

Pierwsze spotkanie ma na celu zorientowanie się w sytuacji problemowej pacjenta, dobór metody pomocy oraz zaplanowanie dalszych spotkań. W zależności od metody jaką pracuje terapeuta i od stopnia skomplikowania problemu, możliwe jest więcej niż jedno spotkanie konsultacyjne.

Psychoterapeuta może zadawać pytania dotyczące rodziny, relacji, sytuacji życiowej. Zapyta o oczekiwania pacjenta i zweryfikuje czy będzie w stanie pomóc. Wspólnie z pacjentem omówi planowany przebieg psychoterapii, częstotliwość i długość trwania oraz wzajemne zobowiązania (tak zwany kontrakt terapeutyczny).
Pacjent powinien spytać terapeutę o posiadane kwalifikacje i podejście terapeutyczne w jakim pracuje.

Warto też zwrócić uwagę na swoje samopoczucie w relacji z terapeutą. Ważne, by czuć się komfortowo, swobodnie i mieć poczucie bycia rozumianym i szanowanym.

szukamterapeuty.pl © 2015 - 2019 Baza najlepszych psychologów i psychoterapeutów. Dzięki nam znajdziesz skuteczną pomoc.