Baza wiedzy

powrót

Jak wybrać psychoterapeutę

O sukcesie psychoterapii w ogromnym stopniu decyduje to, jaką relację uda się zbudować pomiędzy pacjentem a terapeutą. Dlatego wybór terapeuty jest tak ważnym elementem dla powodzenia terapii. Warto na początku odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • Czy wolę by terapeutą był mężczyzna czy kobieta?
  • Czy wiek ma znaczenie?
  • W jakich godzinach i gdzie będę mógł dojeżdżać na sesje?
  • Czy ważne jest dla mnie, by terapeuta specjalizował się w konkretnych tematach?
  • Czy istotne jest dla mnie podejście teoretyczne, w jakim pracuje terapeuta? Jak tak, to jakie powinno być?

Ponieważ w Polsce zawód psychoterapeuty nie jest prawnie chroniony i praktycznie każdy może otworzyć gabinet psychoterapeutyczny, bardzo ważne jest, aby przed pierwszym spotkaniem sprawdzić kwalifikacje terapeuty. W naszej bazie znajdują się tylko sprawdzeni przez nas specjaliści, którzy mają certyfikat terapeuty lub ukończyli pełny cykl szkoleń.

Bądź ostrożny, jeśli twój terapeuta nie odróżnia psychoterapii od psychologii. Profesjonalny terapeuta będzie posiadał certyfikat psychoterapeuty albo będzie absolwentem 4-letniego podyplomowego kursu psychoterapii i będzie w trakcie przygotowywania się do uzyskania certyfikatu. Będzie swobodnie odpowiadał na pytania dotyczące swojego przygotowania zawodowego i nie zareaguje niechętnie, gdy się go o to zapyta.

Zapytaj swojego terapeutę czy i u kogo korzysta z superwizji. Dobry psychoterapeuta zapytany o swoją superwizję, na pewno chętnie odpowie na pytania na jej temat. Warto wybrać profesjonalistę, który jest w regularnej superwizji u superwizora z wiarygodnego towarzystwa psychoterapeutycznego.

Ważniejsze od technik, jakie stosuje terapeuta jest to, jakim jest człowiekiem. Dobry terapeuta jest życzliwy, zainteresowany rozmową, autentyczny w swoich wypowiedziach i zachowaniach. Potrafi otwarcie powiedzieć co myśli, nawet jeśli jest to sprzeczne z oczekiwaniami pacjenta. Jednocześnie szanuje wybory i wartości pacjenta, nie narzuca mu swojego światopoglądu.

szukamterapeuty.pl © 2015 - 2019 Baza najlepszych psychologów i psychoterapeutów. Dzięki nam znajdziesz skuteczną pomoc.